Skip to content

Madera – kwitnąca wyspa

Fotorelacja i wpis z mojego drugiego zapomnianego bloga (mojewakacje.net.pl) na temat tej ważnej ostatnio dla polskiej polityki portugalskiej wyspy. Udało mi się ją kiedyś dawno temu (w 2008) zwiedzić i chętnie tam jeszcze powrócę.

Madera to górska wyspa pochodzenia wulkanicznego leżąca na Oceanie Atlantyckim około 370 km na północ od Wysp Kanaryjskich. Wraz sąsiadującą wyspą Porto Santo wchodzi w skład Makronezji. Wyspa ma 741 km² powierzchni i dominuje na niej górski krajobraz. Najwyższym szczytem wyspy jest Pico Ruivo wznoszący się na wysokość 1862 m n.p.m.

Faktycznie wyspa jest częścią formacji wulkanicznej, której większość znajduje się pod wodami Oceanu Atlantyckiego głębokiego w tym miejscu na ok. 4000 m. Kolejne erupcje wulkaniczne spowodowały powstanie w centralnej części wyspy płaskowyżu Paul da Serra, gdzie swój początek ma wiele rzek. Erozje skały wulkanicznej odpowiadają za ukształtowanie wielu górskich wąwozów, grani i wysokich klifów. Na wyspie znajduje się  jeden z najwyższych klifów na świecie Cabo Girão wysokości około 580m.

 

Madera jest autonomicznym regionem należącym do Portugalii, jest częścią Unii Europejskiej a obowiązującą tu walutą jest euro. Stolicą wyspy jest założone w 1421 roku Funchal. Miasto liczy obecnie około 100 tyś mieszkańców. Znajduje się w nim międzynarodowy port lotniczy i port handlowo rybacki. Z Funchal pochodzi znany portugalski piłkarz Cristiano Ronaldo. Znajduje się tu także willa Quinta Bettencourt, gdzie w zimie z 1930 na 1931 wypoczywał Marszałek Polski, Józef Piłsudski. Pomimo takich początków polskiej turystyki na tej wyspie przez długi czas była ona zapomnianym i trudno dostępnym dla Polaków miejscem na wakacyjny wypoczynek. W 2007 roku zostało uruchomione pierwsze bezpośrednie połączenie czarterowe na wyspę ale prawdziwe oblężenie i ruch turystyczna rozpoczął się dopiero w roku 2008  kiedy to telewizja TVN wyemitowała serial „Teraz albo nigdy” którego akcja rozpoczynała się własnie na tej zielonej, atlantyckiej wyspie.

Na wzgórzu nad miastem Funchal położony jest piękny ogród botaniczny do którego możemy dojechać kolejką linową ze stacji znajdującej się tuż obok portu.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *