(Edit X.2022. Tytułem wstępu, ten wpis jest z 2020, kiedy to dnia 4 czerwca w parlamencie głosowano wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego, a w debacie przed głosowaniem padały liczne odniesienie do 4 czerwca 1989 r.)
„Pamiętam tamten entuzjazm, kiedy miałem 17 lat. Nie mogłem głosować, ale razem z kolegami i koleżankami chodziliśmy po Krakowie z ulotkami z napisem wybierz Solidarność” – wspominał dziś z sejmowej mównicy w 31 rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku – prezydent Andrzej Duda. 4 czerwca, o którym później z ust Joanny Szczepkowskiej padło w Dzienniku Telewizyjnym słynne zdanie „Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”. Miałem wtedy kilka lat mniej niż Pan Prezydent i również nie mogłem głosować, choć aktywnie uczestniczyłem w tym historycznym wydarzeniu. Przy pomocy domowej roboty kleju z mąki, kurzym skrzydłem smarowałem tablice ogłoszeniowe, na które po chwili mój dziadek przylepiał plakaty wyborcze. Może trochę czułem, że uczestniczę w czymś szczególnym, ale bardziej od czekającej Polaków tuż za rogiem wolności, cieszyła mnie zabawa w plakaciarza. Ot przywilej dziecka, cieszyć się bieżącą chwilą. Dziś też mamy ważne dla nas i naszej przyszłości chwile, które trochę na wyrost są porównywane do roku 89. Przesadzanie i nadmierna powaga to z kolei przywileje dorosłych.
Co mogą o obecnej sytuacji myśleć dzisiejsi nastolatkowie? 31 lat dziel nas od roku 89, tyle samo lat dzieli rok 89 od roku 58. Co my myśleliśmy wtedy o 58? Jedyne co mi przychodzi do głowy bez pomocy internetu to to, że 5 lat wcześniej urodzili się moi rodzice a umarł Stalin, 3 lata wcześniej zmarł również Albert Einstein ale tę wiedzę nabyłem znacznie później. Jako że sam rok 58 nie kojarzy mi się z niczym konkretnym, to zapytałem wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/1958). Poniżej mój subiektywny wybór wydarzeń z tego okresu. Życzę nam wszystkim, żeby obecny rok był przełomowy, choćby trochę tak jak 89, ale nie liczcie na to, że za 31 lat będą tak o nim myślały Wasze wnuki.
1958 w Polsce:
- Uruchomiono XYZ – pierwszy elektroniczny komputer cyfrowy zbudowany w Polsce.
- Prof. Wiktor Bross przeprowadził pierwszą w Polsce operację na otwartym sercu.
- Wojska Armii Radzieckiej stacjonowały w 74 garnizonach, główne ich skupiska to: Legnica, Borne Sulinowo, Świętoszów, Wrocław, Świnoujście i Warszawa.
- Odbyły się wybory do rad narodowych.
- Dokonano oficjalnej prezentacji samochodu dostawczego FSC Żuk.
- W Parku Łazienkowskim odsłonięto zrekonstruowany po zniszczeniu w czasie wojny pomnik Fryderyka Chopina.
- Ustalono granicę pomiędzy PRL i Czechosłowacją.
- Funkcjonariusze SB wyłamali bramę i przeprowadzili rewizję Instytutu Prymasowskiego na Jasnej Górze.
- Jerzy Chromik ustanowił rekord świata w biegu na 3000 m przeszk. wynikiem 8:32,0
- W katastrofie górniczej w kopalni Makoszowy w Zabrzu zginęło 72 górników.
- Rozpoczął się I Festiwal Jazz Jamboree (pod nazwą Jazz 58).
- Władysław Gomułka po raz pierwszy rzucił hasło: Tysiąc szkół na tysiąclecie państwa polskiego.
- Karol Wojtyła został mianowany biskupem.
- Telewizja Polska wyemitowała premierowy program Kabaretu Starszych Panów.
1958 na świecie:
- Nowozelandczyk Edmund Hillary zdobył biegun południowy.
- Pierwszy sztuczny satelita Ziemi Sputnik 1 spłonął w atmosferze.
- Na orbitę wszedł Explorer 1, pierwszy amerykański sztuczny satelita.
- Katastrofa samolotu pasażerskiego na lotnisku w Monachium, w której zginęli m.in. piłkarze Manchesteru United.
- Komitet Centralny KPCh nakazał rozpoczęcie walki z czterema plagami: komarami, muchami, szczurami i wróblami co w następstwie spowodowało klęskę głodu i śmierć od 20 do 40 mln. ludzi.
- Wyprodukowano 50-milionowy samochód marki Ford.
- Nikita Chruszczow został premierem ZSRR.
- ZSRR na swojej drodze w kosmos zabiło psa Łajkę. Nad Bornholmem zgodnie z planem lotu spłonął w atmosferze Sputnik 2 z psem Łajką. Łajka w tym momencie była już nieżywa.
- Królowa Elżbieta II dokonała otwarcia Portu lotniczego Londyn-Gatwick. (Jedno się nie zmienia. God Save the Queen.)
- Prezydent USA Dwight D. Eisenhower podpisał akt przyłączenia Alaski, jako 49 stanu, do USA.
- Utworzono pierwszą w Stanach Zjednoczonych Agencję do spraw Lotów Kosmicznych – NASA. Prezydent Eisenhower podpisał „Ustawę o lotnictwie i astronautyce”; stwierdzała ona, że dyrektor NASA ma być cywilem i otrzymywać roczną pensję w wysokości 22,5 tys. $.
- Dwa radzieckie myśliwce MiG-19 zestrzeliły amerykański samolot wojskowy C-130 Hercules, który zboczył z kursu nad terytorium Armenii. Zginęła cała 17-osobowa załoga.
- Zaprezentowano pierwszy układ scalony, zaprojektowany przez Jacka Kilby’ego.
- Sztokholm, w klinice Karolinska Sjukhuset wszczepiono pierwszy rozrusznik serca.
- W odcinku komiksu autorstwa belgijskiego rysownika Peyo, drukowanego na łamach gazety Le Journal de Spirou, po raz pierwszy pojawiły się Smerfy.
- Charles de Gaulle został wybrany na prezydenta Francji.